Festivalski forum

Mentalno zdravlje i vršnjačka podrška 

Vrijeme i mjesto održavanja: 15. listopada 2022., u 11 h, Kino Tuškanac, Zagreb 

Cilj radionice:  

  • potaknuti mrežu vršnjačke psihosocijalne podrške  
  • educirati učenike o načinima na koje mogu biti podrška jedni drugima  
  • smanjiti izoliranost učenika 
  • doprinijeti ukupnom poboljšanju mentalnog zdravlja učenika 

Kratki opis radionice:  
 
Radionica će se provoditi na način da ojača kapacitet mladih za pružanje ne-stručne i ne-kliničke podrške svojim vršnjacima. Kroz grupnu raspravu učenici će govoriti o teškoćama na koje nailaze neke mlade osobe u traženju pomoći i podrške, koliko je teško otvoriti se odraslim osobama i koju ulogu vršnjaci mogu imati u tome. Imat će priliku čuti različite perspektive i istražiti moguće opcije za podršku koju oni mogu pružiti. 

Voditeljica radionice:  

Marija Roth Jelisavčić školska je psihologinja u X. gimnaziji „Ivan Supek“ u Zagrebu i educirana psihoterapeutkinja s dugogodišnjim iskustvom u upravljanju projektima u području osobnog i socijalnog razvoja te mentalnog zdravlja djece i mladih. Teme projekata koje je vodila uključuju rješavanje sukoba, zdravu sliku o sebi, komunikaciju, mladenačke veze te savjetovalište za učenike. Voditeljica je školskog volonterskog kluba, trenerica je programa o volontiranju te je trenerica za rad s traumom i tugovanjem. Posjeduje bogato iskustvo u savjetodavnom radu s djecom, mladima i odraslima s raznolikim poteškoćama mentalnog zdravlja. 

Živim zeleno i održivo – mala radionica za velike životne odluke  

Vrijeme i mjesto održavanja: 22. listopada 2022., u 11 h, Dječja kuća, Rijeka 

Cilj radionice:  

  • upoznati sudionike s temeljnim pojmovima povezanima s konceptom održivosti  
  • pružiti podršku sudionicima za dijeljenje vlastitih iskustava, znanja, stavova u kontekstu održivih svakodnevnih navika 
  • ponuditi prilike za kritičko razmišljanje i rješavanje problema  
  • inspirirati i motivirati sudionike na pozitivne promjene i usvajanje održivih stilova života 

Kratki opis radionice:  
 
Kombinacijom niza metoda i oblika učenja i poučavanja karakterističnih za neformalno obrazovanje, radionica na vrlo praktičan, interaktivan i zabavan način sudionike upoznaje s brojnim dimenzijama svakodnevnog života kojima kao pojedinci, ali i kao zajednica u cjelini, utječemo na prirodu i okoliš. Potencirajući kritičko razmišljanje, ali i aktivan pristup rješavanju problema, radionica ima potencijal osvijestiti posljedice naših svakodnevnih navika te inspirirati i motivirati sudionike za inoviranje i primjenu jednostavnih rješenja kojima se preveniraju brojna zagađenja i suvišno trošenje prirodnih resursa. Živjeti održivo je zabavno i lako, dođi naučiti ili podsjetiti se kako!  

Voditeljica radionice:  

Diana Kovačić je diplomirana učiteljica koja je rad u školi vrlo brzo zamijenila onim u organizacijama civilnog društva kroz koje se zainteresirala za neformalno obrazovanje. Od Foruma za slobodu odgoja gdje upoznaje moć medijacije, preko Regionalnog info-centra za mlade Rijeka u kojem se specijalizira za rad s mladima u području informiranja i savjetovanja te politikama za mlade kao članica Nacionalne radne skupine za strukturirani dijalog, sve do Udruge Žmergo u kojoj volonterski rad zamjenjuje profesionalnim. Trenutno radi kao Žmergova voditeljica edukativnih programa i lokalnog info-centra za mlade kroz koji se osnažuju kompetencije mladih za život temeljen na održivosti.   

Volontiranje u lokalnoj zajednici 

Vrijeme i mjesto održavanja: 29. listopada 2022., u 11 h, Pučko otvoreno učilište, Koprivnica 

Cilj radionice:  

  • upoznati sudionike s osnovnim pojmovima vezanim za volontiranje, pravima i obvezama volontera, dobrobitima volontiranja i motivacijom za volontiranjem 
  • educirati kako praktično planirati i provoditi volonterske aktivnosti  
  • potaknuti volonterski angažman mladih u lokalnoj zajednici  

Kratki opis radionice:  
 
Radionica ima za cilj educirati mlade i ojačati njihov kapacitet za sudjelovanje u volonterskim aktivnostima u lokalnoj zajednici. Kroz edukaciju i radionicu učenici će naučiti koja su prava i obveze volontera i pružatelja volonterskih usluga, kako planirati i provoditi aktivnosti te koje su dobrobiti volontiranja. Imat će priliku čuti različite perspektive i iskustva te istražiti moguće opcije za volontiranje. 

Voditelj radionice:  

Domagoj Morić magistar je komunikologije, trenutno pohađa doktorski studij na Sveučilištu u Ljubljani. Od 2009. godine kontinuirano surađuje s nizom organizacija civilnog društva, u kojima je bio i zaposlen. Trenutno je vlasnik obrta za poduku, savjetovanje i poslovne usluge. Edukator je u nizu programa vezanih uz medije, komunikaciju, odnose s javnošću, Europsku uniju, projektno pisanje, osnaživanje mladih i poduzetnost. Domagoj radi kao vanjski suradnik za Agenciju za mobilnost i programe Europske unije i SALTO resursne centre diljem Europske unije. Posjeduje značajno iskustvo u području medijske pismenosti, radu s mladima te pisanju i provođenju projekata. Autor je niza istraživanja s područja mladih te publikacija na teme medijske pismenosti, volontiranja i rada s mladima.  

Adresa: Medveščak 53, 10 000 Zagreb
Telefon: 01/ 4844 396
Email: festivalpravadjece[at]alternator.hr
Festival prava djece - 2025.
Sva prava pridržana.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content