Festivalske radionice za učenike srednjih škola održavat će se uživo i online, a termini se dogovaraju pojedinačno s nastavnicima, odnosno školama. Broj mjesta na radionicama je ograničen – za svaki termin može se prijaviti do jedan razredni odjel.
Radionica: # Imam pravo znati
Opis radionice: Budući da su društvene mreže za djecu i mlade postale glavni izvor informacija i vijesti, potreba za razvijanjem vještina kritičkog promišljanja i analize je veća nego ikada prije. Naime, pravo na informaciju koja je istinita, jasna i provjerena je temeljno pravo djeteta i mlade osobe, ali im je nužno pružiti podršku u prepoznavanju brojnih dezinformacija kojima su svakodnevno okruženi. Cilj radionice je potaknuti učenike da kritički analiziraju medijski sadržaj koji konzumiraju i pokušaju osvijestiti opasnost brojnih „trendova” koje percipiraju kao činjenice i realan život.
Voditeljica: Ivana Sučić
Ivana Sučić diplomirala je novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, a od 2007. godine radio kao novinarka i urednica u Obrazovnom i dječjem programu Hrvatskoga radija. U radijskim emisijama, reportažama i prilozima prati formalni i neformalni obrazovni sustav, propituje obrazovne politike, analizira te promiče prava i potrebe djece, mladih, studenata, učitelja i ostalih dionika obrazovnog sustava.
Višestruka je dobitnica „Godišnje nagrade za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja”.
Radionica: # Mobilno novinarstvo – moja prva reportaža
Cilj radionice jest educirati učenike o osnovama video novinarstva i naučiti ih pravilno koristiti telefon za kreiranje video sadržaja. Iako svoje prve telefone djeca dobivaju već u nižim razredima osnovne škole, dosadašnje radionice potvrdile su da čak i učenici srednjih škola imaju vrlo skromno znanje o osnovama filmskog jezika.
Kroz radionicu učenici će naučiti osnove video novinarstva koje će zatim iskoristiti u kreiranju video sadržaja. Govorit ćemo o video formatima, kratkim tehničkim specifikacijama pametnih telefona i funkcijama koje valja uključiti ili isključiti za snimanje što kvalitetnijeg videa. Upoznat ćemo učenika s kompozicijom fotografije, planovima snimanja… Veći dio programa baziran je na praktičnom radu tako da djeca odmah usvajaju stečene vještine.
Kroz radionicu „Mobilno novinarstvo – moja prva reportaža“ učenici će aktivno sudjelovati u stvaranju video sadržaja. Prilika je to za njih ne samo da konzumiraju informacije, već i da postanu kreatori sadržaja što je ključni aspekt medijske pismenosti.
Voditelj: Relja Dušek
Relja Dušek je diplomirao novinarstvo te završio specijalistički studij Diplomacije na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Dugogodišnji novinar i zamjenik urednika u Vjesniku, predavač Školske knjige u programu usmjerenom nastavnicima osnovnih i srednjih škola, režiser priloga obrazovnog programa Hrvatske radio televizije te voditelj i autor dječjih radionica i suradnik programa Ruksak (pun) kulture Ministarstva kulture. Završio je prvi stupanj dokumentarističkog programa međunarodne fotografske agencije VII Academy. Član je mreže NGO Academy u sklopu koje je sudjelovao na više radionica na temu društvenih mreža, digitalnih sadržaja i kreiranja videa telefonom. Trenutno radi kao novinar i snimatelj novinske agencije Xinhua, suradnik američke novinske agencije Associated Press te kao izvođač i suradnik u projektima udruge Kozlići. Autor je dokumentarnog filma „Enrico Marotti – Ovo je moj plov“.
Radionica: # Kako prepoznati granicu između sadržaja koji pomažu od onih kojih odmažu?
Koliko samo u jednom danu možemo biti preplavljeni informacijama, aktivnostima, zabavi i edukaciji na društvenim mrežama. U nekoliko sekundi možemo naići na sadržaj koji nas inspirira i onaj koji nas demotivira. Nažalost društvene mreže nisu same od sebe filtrirane, već taj posao moramo napraviti sami. A kako kada smo iz sekunde u sekundu hipnotizirani stimulativnim sadržajem i teško mu se oduprijeti? Naši izrazi lica se mijenjaju od smijanja do straha u nekoliko trenutaka. Isto tako se i naše emocije mijenjaju. Naši osjećaji mijenjaju se u skladu sa sadržajem kojeg ne biramo.
Jedini odgovor na pitanje kako prepoznati granicu u sebi od sadržaja koji su korisni od onih koji su nekorisni ili čak štetni jest da budemo u kontaktu sa sobom i svojim tjelesnim reakcijama. U kontaktu sa svojim emocijama.
Velika je vještina moći prepoznati svoje emocionalne reakcija prilikom pregleda sadržaja. Koje emocije se pojavljuju kada čitamo neke komentare, kada gledamo neka videa i postove,…
Cilj radionice „Kako prepoznati granicu između sadržaja koji pomažu od onih koji odmažu?“ je osvijestiti učenike da u nekoliko sekundi uspiju pročitati znakove u svom tijelu i osvijeste da sadržaj koji gledaju nema pozitivan učinak na njih. Cilj je osnažiti ih kako da se odupru snažnom porivu izlaganja sadržajima koji su nekonstruktivni. To mogu tek kada vide kako taj sadržaj ima učinak na njih poslije. Radionica će sadržavati iskustvene i reflektivne vježbe u kojima će učenici moći osvijestiti čemu su svakodnevno izloženi i kako to može na njih utjecati.
Voditeljica: Ivana Kurtov
Ivana Kurtov je diplomirana socijalna pedagoginja, certificirana Mindfulness i Yoga učiteljica te psihoterapeutkinja pod supervizijom i u edukaciji. Iskustvo stječe u radu s osobama oboljelima od poremećaja hranjenja pri Centru BEA, psihijatrijskoj bolnici Sveti Ivan i kroz druge volonterske organizacije kao što su Hrabri Telefon, Sve Za Nju, Eating disorders Victoria (Australija) i Mindfulness Hrvatska. Sudjelovala je i kreirala brojne preventivne i intervencijske programe za mentalno zdravlje odraslih i mladih, programe za učenje i programe za promicanje psihofizičkog zdravlja. Danas djeluje pod vlastitim projektom Kind When Hard u kojem nudi usluge savjetovanja, grupnih programa, educiranja i suradnje s raznim organizacijama online i offline na području Zadra. Ovo je njena druga godina sudjelovanja na Festivalu prava djece.