23. listopada 2023.

Ključne poruke okruglog stola - Pravo izbora i očuvanje mentalnog zdravlja

Kroz okrugli stol o slobodnom vremenu djece i mladih provela nas je moderatorica Ivana Sučić, a sudionice i sudionici  iznijeli su svoja mišljenja i stavove o nekoliko povezanih tema – ulozi roditelja i škole, pravu djece i mladih na izbor, ulozi tehnologije, samostalnosti i osjećaju odgovornosti, mentalnom zdravlju, kreativnosti i stjecanju vještina. Iz perspektive odraslih govorile su glazbenica Ida Prester i psihologinja Nada Kegalj, a iskustva djece i mladih iznijele su nam učenice viših razreda osnovne škole Anamarija Frigan i Sonja Dušek te srednjoškolci  Petar Sturz Vujadinović i Antonio Horvatin.

„Borba protiv mašina“ i „psihološko čišćenje“

Ida je na početku slikovito istaknula da je problem današnjih roditelja „borba protiv mašina“ koja ih stavlja u poziciju da djecu moraju „iščupati da slobodno vrijeme ne provode u gamingu“.  Anamarija i Sonja mišljenja su da i nemaju slobodno vrijeme u pravom smislu riječi jer ga ne mogu u potpunosti same organizirati i snose odgovornost za aktivnosti koje su izabrale.  Nada je, kao psihologinja, istaknula značaj slobodnog vremena kao prevenciji od različitih ovisnosti i negativnih utjecaja te za očuvanje mentalnog zdravlja. Naglasila je važnost „psihološkog čišćenja“, razgovora o problemima te relaksaciji na bilo koji način, kroz ples, filmsko stvaralaštvo, karaoke… Ida se prisjetila osjećaja preopterećenosti iz tinejdžerske dobi jer je prihvaćala previše aktivnosti te dodala važnost balansiranja između strukturiranog i slobodnog vremena.

Anamarija se u slobodno vrijeme bavi glumom u ZKM-u, gdje ispunjava svoju potrebu za druženjem i razgovorom. Gluma joj je pomogla da stekne komunikacijske vještine te da se oslobodi stresa kad govori pred puno ljudi. Sonja je pak s izviđačima naučila biti samostalna, uredna i odgovorna.

Iako slobodne aktivnosti pomažu u stjecanju vještina, Nada je istaknula da roditeljske ambicije treba ostaviti po strani, a djetetu dati pravo izbora da traga za onom aktivnosti koja mu najviše odgovara. „Dozvolite djeci da im nekad bude dosadno“, rekla je, a istaknula je i prednosti odgovornog i pametnog korištenja tehnologije u 21. stoljeću.

Primjer pametnog korištenja tehnologije dao nam je Petar koji dosta vremena provodi na tabletu, ali za crtanje. Crtanje pomoću tableta mu je hobi, za kompleksnije slike treba mu čak 6-7 sati, ali usredotočen i „osjeća se dobro kad nešto nacrta jer zna da je to nešto što je sam napravio i u što je uložio svoje vrijeme da izgleda lijepo“.

Mentalno zdravlje djece i mladih

Prema izjavama sudionika okruglog stola, u nekim se školama ne govori puno o mentalnom zdravlju, ali postoje i primjeri dobre prakse. Jedan takav primjer iznio je Antonio, u čijoj školi su svi profesori  i  stručna služba škole jako angažirani i puno vremena posvećuju učenicima, ali ne samo kao učenicima, već kao osobama. Imaju „ holistički pristup mentalnom i fizičkom zdravlju“, učenicima su na raspolaganju radionice i predavanja o metalnom zdravlju, postoji predmet o mentalnom zdravlju, imaju „profesoricu koja je vrlo angažirana, satovi su vrlo zanimljivo napravljeni, ima individualni pristup svakome od učenika“.  Antonio je također lijepo istaknuo: „Naučio sam da je briga o mentalnom zdravlju za svakog od nas individualna i da ne postoji jedna stvar koja nam svima to može zaliječiti i prevenirati problem. Naučio sam, što se tiče škole, bolje angažirati svoje vrijeme i rasporediti ga“.

Anamarija bi voljela više naučiti o mentalnom zdravlju, a Sonja je mišljenja da bi ih škola i roditelji trebali poučiti kako balansirati između slobodnog vremena i aktivnosti. Nada ističe da je „preporuka da se u slobodno vrijeme čita, da se društvene igre vrate na stol“.

Poruka za život: „pronaći sebe“ i imati pravo na izbor

Ida je mladima prenijela lijepu poruku da je „najbitnije je da ti pronađeš sebe, bilo kad, kad skužiš tko si i ideš tim putem, onda ti je nebo granica. Treba slušati sebe i kad doživiš neki neuspjeh, možda na koncu ispadne i uspjeh“.  Nada je istaknula da roditelj ponekad treba djetetu ponuditi aktivnost ako ono ne zna čime bi se bavilo, ali se ne treba puno petljati, već ostaviti djetetu slobodu da samo bira, ali i da se odmara.

Adresa: Medveščak 53, 10 000 Zagreb
Telefon: 01/ 4844 396
Email: festivalpravadjece[at]alternator.hr
Festival prava djece - 2025.
Sva prava pridržana.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content